Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Czyli życie codzienne Warszewa

Moderatorzy: Dorime, Jarosław Frycz

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez WW09 » 23 sie 2011, o 05:27

Witam. Ja również dostałem bardo dużą dopłate- ok. 700zł! Nie mam pojęcia skąd takie wysokie ceny za podgrzanie wody. Gaz, gazem ale to juz jest przesada, żeby płacić takie kolosalne rachunki. Pani w biurze powiedziała, że to przez to, że zużywamy jako blok mało wody.... Jak dla mnie słaby argument. Jakie macie zużycie wody?? Ja w trzy osobowej rodzinie ( 2latek) mam ciepłej wody ok 2,5m3 a zimnej 3,5m3.
Avatar użytkownika
WW09
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez gosiak » 23 sie 2011, o 13:35

Witam.
Dostałam dzisiaj korekte do rozliczenia wody i dopłatę 517zł zmniejszyli na 309zł. Wydaje mi się że nadal jest za dużo tym bardziej że zużywam cały czas tyle samo wody. A cena za podgrzanie wody jest chyba nadal za duża. Tą korektą chcą chyba zamknąć nam trochę buzie. Nie wydaję się Wam, że tak jest? A jak u Was jest też tak mało obniżyli???
Avatar użytkownika
gosiak
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Marlen » 23 sie 2011, o 15:31

"QQQ" twierdzisz "a czego tu sie dziwić ?"
jest czemu, Siemaszko do deweloper, który długo działa na rynku, i chyba zamierza działać. Tymczasem to co się dzieje wokół budynków na Duńskiej podważa jego marke i wiarygodność na rynku. Ale niestety, widać, że ma to gdzieś, bo znajdzie takich frajerów ja ty (jeśli jesteś oczywiscie mieszkańcem "w jego" wspólnocie) czy ja. Bo głośno nie mówi się o takich sprawach, bo odpowiednie urzędy nie pomogą takim jak my, tylko pomogą nabijać kabzę takim nieuczciwym przedsiębiorcom.
Zawierając umowę przedstępną na lokal nikt nie powiedział, że kotłownia to wydzielona własność Siemaszki - a powinien, bo to są istotne informacje dla kupującego mające wpływ na podjęcie przez niego decyzji o nabyciu lub nie, w końcu porównując ceny na rynku można było za tą cenę wybrać bardziej atrakcyjną ofertę (i to z kotłownią należąca do ludzi)!! czy tego nie wymaga prawo - ujawniania wszelkich informacji niekorzystnych dla jednej strony, czy zatajenie takich informacji dla osiagnięcia korzyści nie powinno być karane??? No tak, ale radca prawcy Siemaszki odpowie - "no ale przecież nikt o to nie pytał". Gdybym była budowlańcem i znała się na technicznych aspektach tej pracy to sama bym wybudowała sobie dom, ale tego nie potrafię, więc poszłam i kupiłam od fachowca, a przynajmniej tak mi się wydawało. Uczciwość ludzka, etyka biznesowa, to są chyba pojęcia obce temu deweloperowi. Tak samo jak z wyodrębnieniem się wspólnot z obecnej i odcięcie się od Siemaszki - podobno niemożliwe, urzędnicy wydali negatywną decyzję, bo zagospodarowanie terenu w takiej formie jak jest obecnie uniemożliwia dokonania podziału. Siemaszko ze swoim prawnikiem wiedział o tym w momencie podpisywania z nami umów, ale nikt nic nie powiedział. Bo jak rzekła pan radca "no ale przecież nikt o to nie pytał".
"jak ktoś nie zna sie na prawie i "ogrzewaniu" to skoczycie mu ......" - jesteś pewny że tylko tyle możemy mu zrobić?
"nadmieniam ze cały ten kompleks budynków został wybudowany niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej i budowlane wiec czemu sie dziwić ze rachunki sa takie a nie inne" - skad takie informacje? przecież ktoś te budynki kontrolował, odbierał, gdzie był nazdór budowlany? przecież w tych budynkach mieszkają również ludzie Siemaszki nadzorujacy budowę?
"a kaloryfery sa odpowiednich rozmiarów ??? (popytajcie sie tych co sie na tym znają" - nie znam nikogo takiego, powiedz dokładnie co z nimi nie tak, to że krzywo położone to widzę, ale co dalej?
"a czy zgodnie z prawem na kaloryferach od początku nie miały być podzielniki lub pomierniki ciepła ????" - tak, zgadza się, takie informacje były udzielane przez biuro Siemaszki przed zawarciem umowy, po zawarciu umowy i po zamieszkaniu, co rok. Widać w biurze pracują kłamcy. Nie dziwię się, że teraz na ulicy nie mają nawet odwagi spojrzeć w oczy.
"to dopiero poczatek ...... więc trzeba iść do banku i brac kredyt aby bizmesmenom płacić (mówie o srednio 98% co zgadzaja sie na wszytsko co kto powie lub cos bzdetnego zaproponuje" - a komu mamy za to dziękować? sytuacja nie jest od wczoraj, i nie dotyczy tylko nas?
Potrzebny prawnik!!! Pilnie!!
Avatar użytkownika
Marlen
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Tomek » 23 sie 2011, o 19:53

W umowie zakupu mieszkania mowa jest o wydzieleniu kotłowni jako samodzielnego lokalu niemieszkalnego. Na pewno mało kto zwrócił na to uwagę przy podpisywaniu umowy i mało kto zastanawiał się nad konsekwencjami tego zapisu. Osoby kupujące mieszkania ufały, że deweloper działa w dobrej wierze i dla dobra przyszłych mieszkańców. A teraz pytanie - wg mojej wiedzy lokal, który służy wszystkim mieszkańcom, a takim lokalem jest kotłownia bo zasila wszystkie lokale w co i cw nie powinien otrzymać zaświadczenia o samodzielności, prawda? Na jakiej podstawie Starosta wydał zaświadczenie o samodzielności lokalu dla kotłowni, która jest budynkiem technicznym i zgodnie z Ustawą o własności lokali nie spełnia kryteriów samodzielnego lokalu? Na najbliższym zebraniu wspólnoty wystąpimy do Zarządcy z wnioskiem o zniesienie własności kotłowni i włączenia jej do nieruchomości wspólnej. Jak będę miał trochę więcej wolnego czasu to umówimy się tutaj na forum i w każdej klatce jedna chętna osoba pozbiera podpisy w tej sprawie. Liczę na współpracę :)

Jeśli chodzi o tą pseudo "korektę" rozliczenia z 19.08.2011 to koleżanko gosiak - nie wiem czy zwróciłaś uwagę na ten "świstek" dołączony do niej - tam jest napisane, cytuję: "Powstała różnica w kosztach podgrzania zostanie uwzględniona w rozliczeniu następnego półrocza", co to oznacza? Ano oznacza to tyle, że ta korekta to lipa. Teraz zmniejszyli koszt jednostkowy podgrzania o 7 zł i niedopłaty o kilkaset złotych ale zgodnie z tym zapisem doliczą nam te niedopłaty do następnego rozliczenia i wtedy zapłacimy niedopłatę za kolejne półrocze plus niedopłatę za poprzednie czyli w moim przypadku to prawdopodobnie będzie 1000 zł.
Jeśli złożyliście reklamację do Zarządcy to nie dajcie się zbyć tym tanim chwytem, to nie jest odpowiedź na reklamację tylko "Informacja". Trzeba konsekwetnie żądać odpowiedzi, która ma mieć odpowiednią, oficjalną formę.
Tomek
 
Posty: 13
Dołączył(a): 22 maja 2011, o 12:31

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez gosiak » 23 sie 2011, o 20:22

No właśnie tak teraz czytałam tą całą korektę i dopiero teraz po przeczytaniu twojego wpisu Tomek doszłam do wniosku że masz rację. Dowalą nam to w następnym rozliczeniu. Ja nie mam zamiaru dać za wygraną , mimo iż osobiście nie mogę nic w tej sprawie zrobić (wynajmuję mieszkanie na Duńskiej) to będę wydzwaniać do właściciela mieszkania a by dalej zajął się tą sprawą. Bo ja nie mam zamiaru im tego płacić mimo iż obniżyli o 200zł Oni chyba myślą że znaleźli jakiś naiwniaków. I z tego co zorientowałam się w swojej klatce ta tą całą korektę dostali tylko lokatorzy którzy składali reklamację. A więc na całej reszcie chcą zarobić skoro się nie awanturują. W d...e z taką spółdzielnią!!!
Avatar użytkownika
gosiak
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez beethoven » 24 sie 2011, o 16:53

Witam Forumowiczów.

Również zostałem zaskoczony kosztami podgrzania ciepłej wody (mieszkam w budynku 90-96) ale nie sądzę aby była to celowa i planowana próba aż tak drastycznej podwyżki tych kosztów - myślę, że to raczej wypadek przy pracy i konsekwencja nieumiejętnej obsługi kotłowni gazowej. Myślę, że właściciel kotłowni został zaskoczony kosztami tak samo jak my co oczywiście nie zmienia faktu, że sam powinien ponieść konsekwencje takiego błędu jeżeli postanowił "bawić się" w dostarczyciela ciepła do naszych mieszkań. Zyskami się z nami nie dzieli więc nie widzę powodów aby dzielił się z nami dodatkowymi kosztami wynikającymi z braku wiedzy czy z zaniedbań podczas obsługi pieca. Ja rozumiem, że przypadkowo można włączyć dodatkowy kocioł, czy utrzymywać w kotłach zbyt wysoką temperaturę ale taką pomyłkę należy szybko wychwycić. Odnoszę wrażenie że źle skonfigurowana kotłownia pracowała 6 miesięcy a zarządzający nią zupełnie się nie przejmował wzrastającymi kosztami - bo przecież i tak ostatecznie zapłacą lokatorzy. Jestem przekonany, że gdyby nie nasze protesty to nadal piec pracowałby tak samo "wydajnie" i dalej dostawalibyśmy po kieszeni w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Nie wchodząc w szczegóły do takich wniosków doszedłem po kilku rozmowach z różnymi osobami w biurze Siemaszki. Nikt oczywiście oficjalnie tego nie potwierdzi, ale wszystko wskazuje na to, że to jest prawdziwy powód "podwyżki".

Oczywiście również mam dosyć takiego zarządzania kotłownią i "dbania o interesy lokatorów" i poprę każdy wniosek mogący zmienić ten stan rzeczy na korzystniejszy. Wyłączenie kotłowni z nieruchomości wspólnej to skandal!

Pozdrawiam
beethoven
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24 sie 2011, o 16:22

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez warsyewiok » 25 sie 2011, o 14:37

Jak wam nie pasuje to się przeprowadźcie ! :)
Avatar użytkownika
warsyewiok
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Marlen » 25 sie 2011, o 19:50

Na dniach otrzymałam odpowiedź na złożoną reklamację - lakoniczne kilka linijek - że cena w czynszu to cena prognozowana, a z rozliczenia wynikająca z faktycznego rozliczenia, że dokumenty do wglądu w biurze, ble ble, ble to co już wiemy. Żadnej odpowiedzi na pytanie dotyczące szczegółowego wyjaśnienia kwot wynikających z rozliczenia (np. co to za opłata abonamentowa) oraz ich podstawy. Totalny beton!!!! Totalna ignorancja!!!
Avatar użytkownika
Marlen
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez gosiak » 26 sie 2011, o 11:05

PILNE!!!
Drodzy lokatorzy chciałabym zawiadomić Was, że jutro w sobotę 27.08 o godzinie 10.30 na Duńskiej 94 będzie telewizja TVP. Chcą spróbować rozwiązać nasz problem w związku z naszymi dużymi rachunkami za wodę. Zrobią reportaż i do tego potrzebują nas lokatorów i do wglądu rachunki za wodę. Bardzo proszę o napisanie jeśli ktoś jest chętny wziąść w tym udział. Może z pomocą telewizji uda nam się to wyjaśnić. Z góry bardzo dziękuję.
Avatar użytkownika
gosiak
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Ziutek » 26 sie 2011, o 13:17

Zbigniew Łuczyński z "Uwaga" będzie !
Avatar użytkownika
Ziutek
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Kasia 7 » 26 sie 2011, o 17:40

My do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi na reklamacje, może ułożymy wspólnie jeszcze jedno pismo i wszyscy wyślemy odnośnie tej niby korekty.

Pewnie większość lokatorów nie doczytała tego co wyjaśnił Tomek, że ta korekta to tak naprawdę rozłożenie na 2 raty tej naszej niedopłaty.


I też mi się wydaje że ktoś u nich popełnił błąd i podłączył za dużo kotłów ale z jakiej racji my mamy za to płacić


Co do telewizji to dobry pomysł może coś to zmieni ale musiało by się zebrać kilka osób żeby to przyniosło efekt
my niestety będziemy z mężem jutro nieobecni.
Avatar użytkownika
Kasia 7
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez tvp3 » 29 sie 2011, o 12:42

Była ta telewizja?? Jest jakiś reportaż z tego spotkania??
Avatar użytkownika
tvp3
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez ggg » 29 sie 2011, o 14:21

Telewizja była i jest reportaż, tylko szkoda że zainteresowało się tylko kilku lokatorów, a cała reszta miała gdzieś(nie mówię o tych co faktycznie odrazu powiedzieli że nie będzie ich tego dnia, ale o tych co powiedzieli że zejdą) Ale nie dziwi mnie to wszyscy zawsze mają dużo do powiedzenia między sobą, a jak dochodzi co do czego to tchórzą. A w końcu to są nasze wspólne sprawy a nie tylko kilku lokatorów. Widocznie przy każdym rozliczeniu chcecie mieć takie niedopłaty.
Avatar użytkownika
ggg
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez Dunczyk » 29 sie 2011, o 18:10

Dzien dobry Państwu

chociaż nie jestem z Państwa wspólnoty to jednak temat tez mnie dotyczy (jestem z innej wspólnoty od "Sciemaszki" nie siemaszki tylko sciemaszki to inna firma ;) ale mniejsza o to

od ładnych kilku lat cena naszej ciepłej wody wynosila 17 - 18 zł za m3 ostatnio dodsteł rozliczenie i cena wzrosła blisko o 100% czyli podobnie jak u Państwa
od firmy otrzymałem informacje typu pierdu pierdu ...... czyli zero konkretów a sama sciema , po ok tygodniu dostałem ponowne rozliczenie cena spadła o ok 50% ale i tak było drozej o ok 40% niż poprzednio w ubiegłych latach

jak porównam te dwa rozliczenia to dla mnie jest to kreatywna księgowość i nic kupy sie nie trzyma

piszecie Panstwo o telewizji ona nic nie da bo firma sciemaszko ma wszytskich w d...... ale jest na to sposób który wymaga jednak troche wysiłku i zdecydowanego działania

ze wzgledów ze omawiany problem ma wiecej przyczyn to nie bede rozpisywał sie na ten temat bo jest tych informacji bardzo duzo jesli jestescie Państwo zainteresowni wspólnym działaniem to prosze infomacje na emaila dunczyk07@wp.pl

dodam jeszcze tylko że podpisujac umowe przedwstępną nie ma żadanych infomacji nt kotłowni a księga wieczysta jest czysta ale kiedy budowa sie konczy sciemaszko jako własciciel wydziela kotlownie (przed sprzedaża pierwszego mieszkania) i jest cacy niestety z punktu niby prawnego jest ok ale z punktu widzenia konsumenta już nie (tak łapie sie konsumentów)

odnosnie kotłowni to czy po wydzieleniu jest tylko jego to sprawa zawiła ale jest jest cien szansy bo ostanio był wyrok Sadu Najwyższego w niby podobnej sprawie pisze ze niby podobnej bo w prawie czasami jest tak że wygrywa ten bogatszy ;) bo ma większą wiedzę oczywiscie ;)
na dole opisuje sprawe kotłowni:

wiec niestety zapewniam Panstwa ze tu telewizja nic nie da przynajmniej na tym etapie
prosze o osobe która najbardziej jest w temacie o emaila to przesle ciekawe informacje
pozdrawiam Dunczyk od sciemaszki ;)


otzymujac rozne pisma pamietajcie ze pewien prawnik z pewnej firmy jest byłym sędzią i potrafi zakrecić jezykim prawniczym na szczescie jest to tylko takie pierdu pierdu i można to obalić ale tu trzeba miec nie tylko wiedze a przede wszytski konkretne działanie

a tu z gazety:

Koniec z haraczem za kotłownie i węzły cieplne

Kotłownia, węzeł cieplny i inne pomieszczenia techniczne związane z funkcjonowaniem budynku stanowią część składową nieruchomości wspólnej. W wyroku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. akt: V CSK 139/10, Sąd Najwyższy orzekł, że ani na gruncie ustawy o własności lokali, ani ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest możliwe pozostawienie tych pomieszczeń jako mienia dotychczasowego właściciela.

To bardzo ważny wyrok dla wielu wspólnot mieszkaniowych, w przypadku których doszło do takiej sytuacji, że pierwotny właściciel nieruchomości już na etapie wyodrębniania lokali pozostawił sobie na własność pomieszczenia techniczne, bez których nieruchomość nie może być normalnie eksploatowana.
Zwykle są to kotłownie, albo węzły cieplne w obiektach z jednolitym systemem ogrzewania, pomysłowi deweloperzy, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe a nawet gminy traktując je jak odrębną własność i wyodrębniają na swoją rzecz (jako pomieszczenia przynależne do lokali) często po to, aby potem czerpać z tego tytułu pożytki od właścicieli lokali.

Wspólnoty mieszkaniowe są w takich przypadkach po prostu zmuszone płacić samozwańczemu właścicielowi za to, że ten udostępnia im „swoją” kotłownię z urządzeniami do ogrzewania, innymi słowy właściciele płacą za coś, co jest ich własnością.

Cytowane powyżej orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczyło sprawy o uchylenie uchwały zarządu spółdzielni mieszkaniowej związanej z ustanawianiem odrębnej własności lokali. Pozwana spółdzielnia zamierzała pozostawić w charakterze swojego mienia pomieszczenia techniczne służące do obsługi nieruchomości, m.in. węzły cieplne. Zostały ujęte jako przynależne do lokali użytkowych, wraz z którymi miały zostać wyodrębnione i stanowić mienie spółdzielni. Ich powierzchnie zaliczono do powierzchni użytkowej budynku, naliczono też udziały.

W ocenie Sądu Najwyższego pozostawienie we własności Spółdzielni pomieszczeń technicznych naruszyło zarówno ustawę o spółdzieniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. Nr 119 z 2003 r., poz. 1116 ze zm.), tj. art. 42 ust. 3 pkt 2 i 3, art. 40 oraz art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80 z 2000 r., poz. 903 ze zm.). Do lokali samodzielnych mogą należeć pomieszczenia przynależne, jednakże tylko te, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, na co wskazuje brzmienie art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Chodzi zatem o takie części budynku, które "nie są związane z korzystaniem wyłącznie z jednego lokalu ...przeznaczone do użytku wszystkich właścicieli”


Sąd Najwyższy wskazał, że „w skład (...) pojęcia nieruchomości wspólnej mogą wchodzić elementy o zróżnicowanym stopniu związania z wyodrębnionymi lokalami”, takie jak, np. dach, czy klatka schodowa, ale również i pomieszczenia gospodarcze funkcjonalnie powiązane z lokalami, jak, np. suszarnie, czy pralnie, które ułatwiają korzystanie z nich, lecz nie są niezbędnie konieczne. Należy też wyróżnić pomieszczenia techniczne przeznaczone do obsługi technicznej budynku, w których znajdują się urządzenia i instalacje, jak np. grzewcze, czy wodnokanalizacyjne. Ze względu na ich funkcję ochronną „w odniesieniu do znajdujących się w nich tych urządzeń, nie pozostawia wątpliwości, że zakwalifikowanie ich jako części wspólnej pozostaje w interesie wszystkich właścicieli lokali. Z uwagi zatem na funkcję jaką pełnią pomieszczenia techniczne stanowią one nieruchomość wspólną.”


W skali całego kraju praktyka pozostawiania sobie pomieszczeń technicznych przez dotychczasowego właściciela jest dość częsta, co bardziej pomysłowi "sprzedają" nawet właścicielom wytwarzane w stanowiącej własność ogółu kotłowni ciepło, w rzeczywistości taka działalność pozbawiona jest jakichkolwiek podstaw, również dobrze można pozostawić sobie na własność szyb windy i pobierać opłaty za przejazdy. Nie dla każdego jednak sprawa jest oczywista, na przykład żadnych nieprawidłowości w takim wyodrębnianiu nie dopatrzył się skład Sądu Apelacyjnego rozpoznający tę sprawę w II instancji, dla którego decydujące było to, czy prawidłowo naliczono udziały od takich pomieszczeń a nie to, że ktoś usiłuje przejąć cudzą własność. Na szczęście Sąd Najwyższy, do którego wpłynęła kasacja, wyrok ten uchylił, miejmy nadzieję, że położy to w końcu kres nielegalnym praktykom, a niektórych zmusi do zachowania zdrowego rozsądku.
Avatar użytkownika
Dunczyk
 

Re: Skandalicznie wysokie koszty ciepłej wody w SM Siemaszko

Postprzez gosia złotowska » 1 wrz 2011, o 21:51

hej!
Ja zimą reklamowałam ocieplenie mieszkania (odpowiadam na pytanie czy grzejniki są odpowiedniej wielkości). Otóż nie są, a ocieplenie budynku pozostawia wiele zastrzeżeń. Na razie po 3 pismach i wizytach w biurze zmienili mi jeden grzejnik na większy...a panowie co go zakładali, wycinali dziurę w ścianie z regipsu i mówili że wieje tam jak na polu, w swojej dobroci włożyli tam niezły kawał waty,,,ja w dalszym ciągu będę reklamować ocieplenie, mam górne mieszkanie i zimą było nieciekawie...ale niestety te moje starcia z firmą siemaszko trwały tak długo że nastała wiosna i już niby nie mogli zrobić obiektywnych pomiarów.
Weszłam na tą stronę bo znajomy powiedział mi o programie w typ - gratuluję organizatorom! ja mam dopłatę 700zł choć wydawało mi się że jestem oszczędna...a sąsiad obok ma dopłatę 1100zł!
Dzięki tomek za wzór pisma, złożę je w poniedziałek...mam propozycję żeby rozwiesić informację o tej stronie na klatkach żeby więcej ludzi mogło się o tym dowiedzieć...i żebyśmy mogli może wszyscy razem coś zdziałać!
pozdrawiam
gosia
Avatar użytkownika
gosia złotowska
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lokalne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron