Antek & Tosia

Moderator: Nellie

Antek & Tosia

Postprzez Nellie » 22 mar 2017, o 22:18

Minione dwa sezony warszewskie gniazdo nie miało szczęścia i bociana para nie zasiedliła go na cały sezon.
Nie mieliśmy możliwości prowadzić ulubionych obserwacji od przylotu dorosłej pary aż po wylot najpierw piskląt a potem rodziców.
Nie było emocji, które towarzyszą takim chwilom.
Mimo to koleżankom, które wytrwale prowadziły obserwacje, udało się uchwyć moment krótkiego, kilkuminutowego pobytu jednego boćka na naszym gnieździe. Bociek jednak nie wybrał naszego gniazda i nie osiadł na nim na miniony sezon.
Prowadzone przez nie obserwacje innych bocianich gniazd i umieszczane na forum posty pozwoliły odnotować obecność bocianów w innych gniazdach i cieszyć się tamtymi obserwacjami.
Dzisiaj chciałbym serdecznie podziękować Agacie, Irce, Ani za tą aktywność, za Wasze posty, zdjęcia, za Wasze obserwacje. Liczę też na dalszą fajną współpracę w nowym sezonie.
Zapraszam tez innych użytkowników do komentowania obserwacji naszego i innych gniazd, nie tylko w" bocianiej chacie", ale też na forum.

Ilość bocianów na ziemiach zachodnich zmniejsza się. Corocznie obserwuje się więcej pustych gniazd, do których bociany nie wracają.
Wciąż wiele ptaków ginie w drodze powrotnej z zimowisk. :( :(
Zmienia się też gospodarka rolna co ma znaczny wpływ na zmniejszenie się ilości bocianów, które nie chcą powracać na te ziemie, gdzie nie będą miały możliwości żerowania i wykarmienia swoich piskląt.
Prowadzone przez ornitologów obserwacje pokazują, że bociany przenoszą się na ścianę wschodnią i poza naszą wschodnia granicę, idą na Wschód ...
Tym bardziej cieszy każdy ptak, który pojawi się na gnieździe i każda para, która je zajmuje w gniazdach z monitoringiem czy bez monitoringu.

Pomimo takiego stanu ,wciąż jest nadzieja, że może ten sezon będzie taki, na jaki czekamy od kilku już lat, tj. od czasu kiedy bardziej zainteresowaliśmy się naszym polskim ptakiem, a to zainteresowanie spowodowało znaczny wzrost ilości kamer internetowych .
Może więc w tym sezonie jakaś para bocianów, która wykluła się i opuściła warszewskie gniazdo kilka sezonów wstecz, znów zechce tutaj powrócić i osiąść na sezon lęgowy.

Dzisiaj wciąż pamiętamy Tosie i Antka. Potrafiliśmy te ptaki odróżnić po charakterystycznym znamieniu , które miała Tosia. Antka poznawaliśmy po tym jak opiekuje się Tosią i pisklętami. Ach, jakież to miłe wspomnienia…

Jeśli w tym roku zagości nowa para, może pomyślimy o zmianie imion ptaków? Myślę, że ten temat powróci, jeśli jakaś para zajmie gniazdo.

Przyszła już wiosna... rozpoczyna się sezon lęgowy wszystkich ptaków, my otwieramy sezon na warszewskim forum.
"Odrobina dobra okazana zwierzęciu lepsza jest niż cała miłość do ludzkości " Richard Dehmel
Avatar użytkownika
Nellie
 
Posty: 2217
Dołączył(a): 27 maja 2009, o 14:21

Re: Antek & Tosia

Postprzez holeryk » 8 kwi 2018, o 19:30

Ja już od kilku dni widziałem u siebie bociany :)
holeryk
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 mar 2014, o 10:51


Powrót do Antek & Tosia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron