Na prośbe Pani Zofii Brzozowskiej, która przeczytała artykuły zamieszczone na naszej stronie, wklejam ten komentarz do „Bociany kto zawinił”W ostatnich latach zainstalowano na całym świecie wiele kamer, dzięki którym możemy podglądać ptaki w ich naturalnym środowisku, nie przeszkadzając im w wychowywaniu piskląt..
Dzięki takim obserwacjom, możemy lepiej poznać zachowanie i zwyczaje wielu gatunków ptaków - oraz nieznane dotąd fakty o rozwoju danych gatunków, co niezaprzeczalnie bardzo wzbogaca naszą więdzę.
Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że jeżeli podglądamy gniazdo, to uczestnicząc w tym, stajemy się odpowiedzialni za jego mieszkańców – zobowiązani także do tego że, jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy musieli pomóc ptakom. Tak jest na całym świecie, jak również na całym świecie istnieją ośrodki, w których wykwalifikowane osoby pomagają rannym i chorym zwierzętom.
Zwierzę, tak jak człowiek, choruje i cierpi ból, więc jeśli widzimy, że w gnieździe dzieje się coś niepokojącego, to naszym obowiązkiem jest zorientowanie się w sytuacji i (jeśli to możliwe) postaranie się o to, by pomóc aby zapobiec tragedii.
Nie można tu użyć twierdzenia, że „natura rządzi się swoimi prawami”, choćby dlatego, że człowiek jest również malutką cząstką tej natury, ale skoro uważamy człowieka za istotę nadrzędną, to powinniśmy sobie zdawać sprawę, że obowiązkiem „silniejszego” jest nieść pomoc słabszym.
Gniazdo z kamerą w Warszewie to nie jedyny przypadek kiedy ingerowano w życie obserwowanych przez nas istot. Przykładem takiej niezbędnej pomocy mogą być Przygodzice (np. akcja ratownicza w 2009 roku, gdy dwa pisklęta dławiły się kawałkiem jelita wieprzowego), czy niedawno, w tym roku, pomoc Staży Pożarnej na gnieździe z kamerą w Łasku gdy jeden z młodych zaplątał się w sznurek. Przykładów można by podać więcej i warto tu zwrócić uwagę na fakt, że ingerowano w gniazdo, gdy powodem tragedii nie była właśnie „matka natura”, ale winien był człowiek (ani jelita wieprzowe, ani sznurki nie rodzą się w naturze, aby bocian je znosił do gniazda).
Bocian biały jest gatunkiem chronionym, więc tym bardziej dlatego należy mu pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba i gdy wymaga tego niebezpieczna sytuacja na gnieździe. Zjawiskiem nieludzkim byłoby obojętne podejście do problemu i właśnie dlatego pisklęta z gniazda w Warszewie zostały zabrane. Akcja powstała w nadziei, aby im pomóc i ratować ich życie !!!!
Bardzo istotną sprawą jest tutaj fakt, że skoro w Warszewie gniazdują bociany, a mieszkańcy uważają te ptaki za znak rozpoznawczy miejscowości, to (przede wszystkim dla bezpieczeństwa bocianów!) powinni zadbać o tereny, na których żeruje ich symbol. Czasy, kiedy wokół bocianiego gniazda można było znaleźć rozległe łąki wraz z oczkami wodnymi, umożliwiające ptakom naturalne żerowanie jest tam tylko wspomnieniem.
Niestety, macie Państwo na Warszewie bałagan, ale najgorszą rzeczą jest tu fakt, że gnieżdżące się u Was bociany żerują głównie na wysypisku śmieci, jakie powstało na Waszej wiosce. Stwarza to każdego dnia dosłownie śmiertelne zagrożenie dla bocianów i dla życia ich piskląt (!) - ptak nie jest w stanie odróżnić, „co” może być dla niego bezpiecznym pokarmem.
Czy nie można pomyśleć o tym jak zapobiec dalszym tragediom w gnieździe, bo takie obrazki umierających piskląt i ich zdeterminowanych rodziców, będzie można oglądać każdego roku.
Czy umierające w gnieździe bociany są dobrą wizytówką Warszewa, którą należy pokazywać światu?
Aby obserwujący gniazdo internauci mogli się dowiedzieć więcej o warszewskich bocianach, postaram się niebawem zamieścić (w języku polskim i angielskim) wyniki sekcji zwłok bocianów. Być może to zmobilizuje do oczyszczenia ze śmieci terenu, który stał się dla warszewskich bocianów (w pełnym tego słowa znaczeniu) śmiertelnym zagrożeniem.
Jako uzupełnienie podaję niżej punkty prawne o ochronie przyrody w Polsce:
USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o ochronie przyrody
(Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.)
Art. 52. 1. W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone następujące zakazy:
1) zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a także posiadania żywych zwierząt;
2) zbierania, przetrzymywania i posiadania zwierząt martwych, w tym spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
3) niszczenia ich jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych;
4) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
5) niszczenia ich gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk i innych schronień;
6) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj;
7) wyrabiania, posiadania i przechowywania wydmuszek;
preparowania martwych zwierząt lub ich części, w tym znalezionych;
9) zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny zwierząt żywych, martwych, przetworzonych i spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
10) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granicę państwa zwierząt żywych, martwych, przetworzonych i spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych;
11) umyślnego płoszenia i niepokojenia;
12) fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie:
13) przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
14) przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.
2. W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, dotyczące:
1) usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd z budek dla ptaków i ssaków;
2) usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne;
3) chwytania na terenach zabudowanych przez podmioty upoważnione przez wojewodę zabłąkanych zwierząt i przemieszczania ich do miejsc regularnego przebywania;
4) chwytania zwierząt rannych i osłabionych w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczania do ośrodków rehabilitacji zwierząt oraz przetrzymywania w tych ośrodkach na czas odzyskania zdolności samodzielnego życia i przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego;
5) wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej, jeżeli technologia prac uniemożliwia przestrzeganie zakazów;
6) pozyskiwania gatunków zwierząt, o których mowa w art. 49 pkt 1 lit. c, lub ich części i produktów pochodnych przez podmioty, które uzyskały zezwolenie wojewody na to pozyskiwanie;
7) przetrzymywania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany, darowizny, a także wywożenia poza granicę państwa żywych, martwych i spreparowanych zwierząt, o których mowa w pkt 6, oraz ich części i produktów pochodnych.
Zofia Brzozowska
Fundacja „Ratujmy Ptaki”